W maju tego roku superkomputer Altair został oddany w całości do użytku. Prace wdrożeniowe i integracyjne rozpoczęły się w grudniu 2020 roku, natomiast w styczniu roku następnego fragment systemu udostępniono najaktywniejszym użytkownikom. Altair został połączony fizycznie oraz logicznie z funkcjonującym w PCSS od 2016 r. systemem Orzeł.
Logiczne połączenie w ramach jednego systemu zarządzania zadaniami, pozwoliło na udostępnienie blisko 8 PFlops mocy obliczeniowej, co w znaczący sposób podniosło komfort pracy jego użytkowników. Ogromne wymagania użytkowników systemu Orzeł najlepiej obrazuje fakt, że naukowcy zmagali się w ostatnim czasie z 3-krotnym przekroczeniem zasobów. Oznacza to, że dopiero połączenie trzech superkomputerów Orzeł, pozwoliłoby na płynne prowadzenie bieżących zadań. Popyt na moc obliczeniową potwierdził się, gdy w maju, zaraz po uruchomieniu blisko 5-krotnie większego systemu Altair, obciążenie nowego superkomputera podskoczyło do blisko 100%.

Obecnie dostępne są następujące zasoby GP-GPU:
moc konwencjonalna – 1320 węzłów 2-procesorowych opartych na Intel Xeon Platinium 8268
akceleratory – 9 węzłów wyposażonych w 8 kart GPU NVIDIA V100

Zastosowania aplikacyjne uruchamiane na Altair obejmują tematykę związaną ze sztuczną inteligencją (AI), analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemii kwantowej i biologii, a także z symulacjami inżynierskimi oraz badaniami nad COVID-19.

Superkomputer Altair zakupiony został ze środków unijnych w ramach projektu PRACE-LAB z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej i jest w chwili obecnej największym systemem obliczeniowym w Polsce, zamieszczonym na liście TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie oraz GREEN500 – najoszczędniejszych systemów HPC pod względem zużycia energii elektrycznej.