Tradycyjnie już na największej konferencji SC2020 poświęconej technologiom obliczeniowym superkomputerowym (HPC, High Performance Computing), ogłoszona została kolejna lista TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie. Na liście tej pojawił się nowy system superkomputerowy PCSS – Altair (Eagle II) (pozycja 85), następca zakupionego w 2015 roku komputera Eagle (Orzel).

Komputer ten o mocy konwencjonalnej 4-krotnie większej od Eagle (5,9 PFLops) uzupełni zasoby obliczeniowe nasze centrum danych. Wyposażony jest w ponad 63 tys. rdzeni obliczeniowych bezpośrednio cieczą (DLC, Direct Liquid Cooling). Zgodnie z założeniem posłuży naszym użytkownikom w Polsce i Europie do symulacji inżynierskich, obliczeń dużych ilości danych (Big Data) oraz obliczeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI, Artificial Intelligence), m.in. wykorzystując technologie uczenia maszynowego (Deep Learning).

PCSS powiększyło swoje zasoby również o klaster GP-GPU, z wykorzystaniem akceleratorów o mocy szczytowej 0,6 PFlops.

W chwili obecnej jest on najszybszym superkomputerem w Polsce i stanowi pierwszy etap PRACE-LAB rozbudowy systemów HPC w Polsce. W kolejnych krokach rozbudowane zostaną ośrodki HPC w Gdańsku (CI TASK), Wrocławiu (WCSS) oraz Krakowie (ACK Cyfronet AGH) oraz ośrodki danych w Częstochowie (Politechnika Częstochowska), Kielcach (Politechnika Świętokrzyska), Białymstoku (Politechnika Białostocka) oraz Łodzi (Politechnika Łódzka).

Dodatkowo warto nadmienić, że Altair (Eagle II) znalazł się na pozycji nr 61 listy Green500 najbardziej oszczędnych energetycznie systemów obliczeniowych.